Wysoka elastyczność i stabilność tkanki łącznej jest wyrazem jej naturalnej sprawności. Warunkiem tego jest dostateczne zaopatrzenie w kolagen, który syntetyzowany jest przy wydatnej pomocy witamin i innych składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne dla naturalnej sprawności tkanki łącznej i zbudowanych z niej struktur, jak na przykład naczynia krwionośne, chrząstki i dziąsła.
Naturalną stabilność i elastyczność różnych struktur tkanki łącznej organizm osiąga dzięki odpowiedniej podaży kolagenu, elastyny i innych składników budulcowych. Wybrane mikroskładniki przyczyniają się do prawidłowej produkcji kolagenu i wspomagają w ten sposób funkcjonowanie wielu części naszego organizmu.
I tak na przykład witamina C odpowiada za syntezę kolagenu, ważnego dla prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych i chrząstek. Pierwiastek śladowy, jakim jest miedź, jest kolejnym komponentem, który spełnia ważne zadanie w budowie tkanki łącznej i przyczynia się on do zachowania jej dobrej kondycji.