• +48 606 695 009
  • Prosimy o kontakt:
  • pon.-pt. godz. 17:00 - 21:00
  • weekend godz. 09:00-20:00
Komórkowe składniki odżywcze

Klucz do skutecznej profilaktyki i przywrócenia równowagi metabolicznej.

Magnez i Potas

Magnez i potas są to pierwiastki chemiczne bardzo potrzebne w naszym organizmie, stąd postanowiliśmy napisać kilka słów. Otóż jony magnezu odgrywają też dużą rolę w utrzymywaniu ciśnienia osmotycznego krwi i innych tkanek, oraz utrzymywaniu właściwej struktury rybosomów (organelle wewnątrzkomórkowe służące do produkcji białek). Jest składnikiem kości- odpowiednia ilość jonów magnezu zapewnia właściwą twardość kośćca, uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym, bierze udział w kurczliwości mięśnia.
Zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę (równowartość  6-8  tabletek pospolitych preparatów magnezowych zakładając 100 % wchłanialność) i chociaż w naturalnym środowisku bogato występuje w spożywanych przez człowieka pokarmach, jest go coraz mniej w wyniku nawożenia chemicznego gleby związkami zawierającymi potas oraz stosowania nadmiernej ilości konserwantów żywności.
Do tego należy wspomnieć o stylu życia, który znacznie wpływa na poziom magnezu w organizmie. Powszechnie wiadomo, że stres, palenie papierosów, picie alkoholu obniża zawartość tego pierwiastka w tkankach i płynach ustrojowych. Szczególnie należy podkreślić silne działanie kawy i leków diuretycznych (moczopędnych) wypłukujące magnez, potas i inne cenne substancje rozpuszczalne w wodzie jak witaminy: C, grupa B itd. Podobnie ma się sprawa w przypadku przewlekłego stosowania leków przeczyszczających nawet tych ziołowych zawierających senes , kruszynę lub korzeń rzewienia (ten temat poruszymy w osobnym artykule). Szkody wynikające z tego działania są ogromne, ale problemy ujawniają się dopiero po kilkunastu latach ,choć niektóre symptomy niedoborów są widoczne znacznie wcześniej. Zignorowanie takiej sytuacji picie regularne kawy, chociaż jednej (bez znaczenia czy jest to naturalna czy przetworzona rozpuszczalna) może prowadzić w przyszłości do poważnych problemów zdrowotnych np. pospolita arytmia serca. Dzieje się tak, ponieważ żyjemy „szybko”, sporo stresu, pokarm nie dostarcza tylu składników, co kiedyś i poważne problemy zdrowotne pojawiają się szybciej niż przewidują nasze prognozy. Z kilkunastu lat obecnie potrzeba czasem tylko kilku, aby rozwinął się poważny defekt zdrowotny.
U osób chorujących na nadciśnienie proces ten zachodzi znacznie szybciej – dzięki lekom moczopędnym stosowanym w celu usunięcia większej niż normalnie ilości wody z organizmu, w ten sposób na siłę zmniejszając objętość wody krążącej w ustroju-zmniejsza się ciśnienie krwi. Tylko mało kto zastanawia się nad tym iż wymuszona diureza (przyspieszona praca nerek, częstsze oddawanie moczu), przez długi czas stosowania leków moczopędnych, powoduje wypłukanie komórkowych składników odżywczych na czele z magnezem i potasem. I z naszego doświadczenia aptecznego wynika, że są to przewlekłe kuracje, jak zwykle skierowane w objawy nie w przyczynę. Brak komórkowych składników powoduje otwartą drogę dla wszystkich chorób. W zależności od: genetyki rodzinnej, środowiska, w którym się przebywa, czynników, jakie mają na nas wpływ, sposobu odżywiania wykształcają się najprzeróżniejsze choroby (najczęściej liczne przeziębienia, infekcje, choroby serca-arytmia, niewydolność, zawał, udar, nowotwór itd.) Masowe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych wśród coraz młodszych kobiet także sprzyja utracie magnezu i innych ważnych komórkowych składników odżywczych. Magnez obniża także stosowanie niektórych destabilizujących cudownych diet, częste chodzenie do sauny lub nadmierny wysiłek fizyczny (bez stosowania odpowiednich odżywek pochodzących ze sprawdzonych źródeł).
Objawy niedoboru magnezu są dosyć szybko rozpoznawalne, chociaż musimy przyznać, że bywały przypadki bez jakichkolwiek objawów widocznych, a w efekcie i tak okazało się, iż był to niedobór magnezu.
Objawy niedoboru magnezu:
Zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz osłabienia i nieprawidłowości pracy serca, które mogą prowadzić do: nagłych zawrotów głowy, bolesnych skurczy łydek, uczucia odrętwienia i mrowienia w kończynach, wzmożonego wypadania włosów, łamania się paznokci, próchnicy zębów, rozdrażnienia, lęków, trudności w koncentracji, zaburzeń snu, nocnych potów, kołatań serca, arytmii, bólów głowy, mdłości, biegunki, drgań jednej z powiek.
Chcielibyśmy w tym punkcie zaznaczyć, iż są to podstawowe problemy, jakie mogą wyniknąć z niedoboru tylko jednego pierwiastka, natomiast, co może wyniknąć w przypadku braku witamin, minerałów i innych substancji? Na to pytanie odpowiedź jest oczywista: seria niemożliwych do przewidzenia problemów i chorób.

Potas jest równie ważnym pierwiastkiem, aktywatorem wielu enzymów, reguluje gospodarkę wodną ustroju, jest niezbędny do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, odpowiada za prawidłową pracę serca, bierze udział w przewodzeniu impulsów przez neuron (komórka nerwowa), jest niezbędny do syntezy białek. Przyczyny utraty potasu z organizmu są bardzo zbliżone do przyczyn utraty magnezu. Należy zaznaczyć iż istnieją leki moczopędne oszczędzające potas jak spironolaktonum co nie oznacza, że po dłuższym stosowaniu nie dojdzie do niedoboru. Najszybciej wypłukują leki z grupy pochodne tiazydowe.
Objawy niedoboru potasu mogą być jeszcze poważniejsze niż w przypadku magnezu,
obserwuje się: zaparcie, utrata apetytu, skurcze jelit, nieregularne bicie serca, bóle głowy, dolegliwości mięśniowe, nadmierną suchość skóry, omdlenia, zaburzenia zachowania, uczucie znużenia, zaburzenia koncentracji, nerwowość, problemy ze snem, spowolniona reakcja na bodźce, pobudzenie, osłabienie, trądzik u dorastającej młodzieży, wydłużony czas gojenia się ran. Po dłuższym okresie może dojść do poważnych schorzeń kardiologicznych lub neurologicznych.
Puchną ci nogi albo ręce, masz nadciśnienie lub nieregularne bicie serca – to mogą być symptomy niedoboru potasu lub magnezu lub obu. O braku tych pierwiastków w organizmie mogą też świadczyć skurcze mięśni nóg występujące podczas wysiłku i w upał.

Na rynku istnieje wiele preparatów magnezowych i potasowych, niestety różnią się bardzo wchłanialnością. Postać nieorganiczna magnezu chlorki, tlenki, węglany są wchłaniane na poziomie 10%, także gdybyśmy chcieli przyjąć maksymalną dawkę magnezu trzeba by połknąć około 8 tabletek preparatu mającego 45 mg jonów Mg 2+ przy 100% wchłanialności, a przy 10% 10 razy więcej co daje 80 tabl –teraz widać jak ważny może być dobór odpowiedniego preparatu. Najlepiej wchłaniane są związki organiczne magnezu cytryniany, mleczany, wodoroasparaginiany, bądź najnowsze osiągnięcie czyli chelaty – połączenie pierwiastka z aminokwasem ( jednostka strukturalna  białka) np. metioniną . Zarówno związki organiczne magnezu jak i jego chelaty oferują dobrą wchłanialność- kilkukrotnie większą niż nieorganiczne związki. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszy magnez jest w postaci chelatu lub cytrynianu i mleczanu. We wszystkich trzech przypadkach otrzymujemy szybkie i bardzo dobre wchłanianie rzędu 90%, co jest bardzo przydatne np. w bolesnych skurczach mięśni. Podobnie sprawa wygląda w przypadku potasu najlepiej wchłaniają się chelaty lub glukoniany.

Reasumując chciałbym podkreślić fakt i często ciężko jest ustalić którego pierwiastka, substancji czy witaminy nam brakuje stąd  najlepiej jest sumplementować organizm małymi dawkami wszystkich substancji przez dłuższy czas i co najważniejsze pochodzenia naturalnego np preparaty Dr Ratha. Jest to metoda bezpieczniejsza i zdecydowanie skuteczniejsza w profilaktyce wszelkich chorób, ponieważ stosujemy małe dawki substancji pochodzących z surowców roślinnych (najczęściej) więc tak jak natura "przewidziała". Można przecież powiedzieć że natura nie stworzyła pięknych kwiatów, owoców, roślin od tak żeby były piękne, tylko po to żeby organizmy roślinożerne miały bodziec do ich spożycia i przyswajały potrzebne substancje. Następnie mięsożercy zjadają roślinożerców i zyskują składniki pokarmowe. To są podstawy łańcucha pokarmowego. Niemniej natura nie przewidziała, że człowiek zacznie wszystko kontrolować, sam hodować i będzie do tego używał „pół tablicy Mendelejewa”. Największy problem leży w tym, iż teraz we wszystkim stawia się na ilość nie na jakość. 

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pliki cookies są wykorzystywane do realizacji usługi, tworzenia liczników, statystyk, monitorowania aktywności odwiedzających oraz zapewnienia jak największej wygody korzystania z serwisu.
Ok