• +48 606 695 009
  • Prosimy o kontakt:
  • pon.-pt. godz. 17:00 - 21:00
  • weekend godz. 09:00-20:00
Aktualności

Sprawdź najnowsze informacje o medycynie komórkowej.

Fitoskładniki to naturalne związki pochodzenia roślinnego. Ich ważne funkcje obejmują ochronę roślin przed owadami, chorobami, suszą, promieniami ultrafioletowymi oraz zanieczyszczeniami. Do niedawna fitoskładniki nie były uważane za ważne składniki odżywcze dla ludzi; jednak obecnie są one uznawane za niezbędne do podtrzymania życia ludzkiego. Wykazano, że niektóre fitoskładniki mogą zmniejszać częstość występowania przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca tętnic i rak.

 

Kwercetyna jest ważnym naturalnym składnikiem roślinnym uzyskiwanym z owoców i warzyw, takich jak cebula, jabłka, jagody, a także z cytrusowych bioflawonoidów. Ma silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz zdolność hamowania komórkowego uwalniania histaminy, z czego wynika jej silne działanie antyalergiczne. Kwercetyna ma ważne znaczenie dla utrzymania silnych naczyń krwionośnych i może obniżać gęstość krwi, a więc i zapobiegać zakrzepom. Ponadto może chronić wątrobę i przeciwdziałać niebezpiecznym skutkom sztucznego estrogenu. Kwercetyna jest także niezbędna dla prawidłowej absorpcji witaminy C i zapobiega jej zniszczeniu w organizmie.

Nasze badania i dowody kliniczne wskazują, że kwercetyna może pomóc w zwiększeniu poziomów dostępnych fenoli z zielonej herbaty we krwi. Ekstrakt z zielonej herbaty jest silnym środkiem przeciwnowotworowym. Ponieważ aktywne składniki zielonej herbaty nie są odpowiednio absorbowane z układu pokarmowego organizmu, dodając kwercetyny może znacząco zwiększyć aktywność przeciwnowotworową ekstraktu z zielonej herbaty.


Kwercetyna jest ważnym składnikiem warzyw i owoców

Ze względu na jej właściwości przeciwzapalne kwercetynę badano w różnych chorobach związanych z zapaleniem; przykłady obejmują miażdżycę tętnic, reumatoidalne zapalenie stawów i chorobę nowotworową. Najczęściej jest stosowana przy zapaleniu pęcherza moczowego i prostaty. Wykazaliśmy, że mieszanka zawierająca kwercetynę, wybrane mikroskładniki odżywcze oraz bioflawonoidy cytrusowe skutecznie i znacząco obniżała różne markery zapalenia ogólnoustrojowego. Analiza porównawcza z ibuprofenem, lekiem przeciwzapalnym, także wykazała, że mieszanka mikroskładników odżywczych zawierająca kwercetynę dawała lepszą ochronę przed zapaleniem niż ibuprofen i powodowała zmniejszenie ekspresji enzymu cyklooksygenazy-2 (COX2) i innych parametrów zapalenia. Jeden z popularnych leków z grupy inhibitorów COX2, Vioxx, został wycofany z rynku w 2004 roku, bo spowodował ponad 60.000 zgonów i 150.000 poważnych przypadków choroby serca. Podczas gdy pozostałe leki-inhibitory COX2 na rynku nadal niosą ze sobą ryzyko działań niepożądanych zagrażających życiu, mikroskładniki są nie tylko bezpieczne i skuteczne, ale przynoszą również dodatkowe korzyści zdrowotne.

Uzyskane wyniki wykazały, że kwercetyna oraz ekstrakt z zielonej herbaty były najbardziej skutecznymi inhibitorami skurczu komórek mięśni gładkich wywołanego za pomocą angiotensyny II. Angiotensyna II zwiększa skurcz naczyń i podwyższa ciśnienie krwi, toteż jej farmakologiczne inhibitory są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Nasze wyniki wskazują, że kwercetyna i zielona herbata może hamować ten enzym odpowiednio o 120% i 97%.

Kwercetyna działa synergicznie z witaminą C i wyciągiem z zielonej herbaty we wzmacnianiu tkanki łącznej. Mocna tkana łączna odgrywa ważną rolę, bo zapobiega powstawaniu i narastaniu płytek miażdżycowych5.

Udowodniliśmy także przeciwnowotworowe właściwości kwercetyny w badaniu in vivo. Wykazało ono, że synergiczne działanie kwercetyny i innych mikroskładników odżywczych może hamować wzrost już rozwiniętych guzów sutka u szczura i zmniejszać ich złośliwość6.

Jest więc oczywistym, że z uwagi na swe właściwości prozdrowotne kwercetyna powinna być ważnym elementem naszego codziennego spożycia składników odżywczych.

 

 

Dr. Rath Koalicja Medycyna komórkowa Suplementy

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pliki cookies są wykorzystywane do realizacji usługi, tworzenia liczników, statystyk, monitorowania aktywności odwiedzających oraz zapewnienia jak największej wygody korzystania z serwisu.
Ok