• +48 606 695 009
  • Prosimy o kontakt:
  • pon.-pt. godz. 17:00 - 21:00
  • weekend godz. 09:00-20:00
Aktualności

Sprawdź najnowsze informacje o medycynie komórkowej.

Według najnowszych zaleceń żywieniowych w USA, zdrowi ludzie powinni spożywać co najmniej 5-9 (a czasem nawet 13) porcji owoców i warzyw na dobę (jedna porcja równa się jednej szklance). Szczególnie polecane są owoce i warzywa bogate w różne witaminy i w roślinne składniki odżywcze.

Jednakże, istnieje różnica między tymi dziennymi zaleceniami a stanem faktycznym. W samych Stanach Zjednoczonych tylko ok. 20% populacji spożywa tę zalecaną ilość warzyw i owoców. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w Europie, w ponad połowie krajów, konsumpcja warzyw i owoców jest niższa niż 400 g na dzień. Natomiast w większości krajów zjada się poniżej 300 g na dobę. Te szacunkowe wartości zawierają w sobie warzywa zawarte w przetworzonej już żywności. Spożywanie owoców i warzyw ma istotne korzyści zdrowotne i wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wielu chorób przewlekłych, w tym chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy i nadciśnienia.

Warzywa z rodziny krzyżowych, takie jak brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, jarmuż, boćwina, gorczyca i rzepa zawierają wysokie ilości błonnika, są również bogate w witaminy i minerały, w tym potas, wapń, selen, żelazo, witaminy A i C oraz inne związki fitochemiczne. Na przykład, karotenoidy obecne w marchwi to silne związki fitochemiczne o silnych właściwościach przeciwutleniających, ważne dla zdrowej skóry, oczu i ochrony układu sercowo-naczyniowego. Należy podkreślić, że substancje czynne z warzyw krzyżowych są uwalniane w trakcie ich przygotowywania (siekanie, rozdrabnianie itd.), a większość ich wartości odżywczych jest tracona podczas gotowania.

Przeciwutleniacze zawarte w roślinach krzyżowych mają zdolność do hamowania wzrostu guza, indukowania apoptozy i detoksykacji związków prokarcynogennych i stanowią jeden z mechanizmów obronnych, dzięki którym rośliny te zapewniają ochronę przed nowotworami. W rzeczywistości, większe ilości tych warzyw są związane ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia nowotworu, w tym raka jelita grubego, płuc, trzustki a także innych zależnych od hormonów jak np. rak sutka czy prostaty.


Warzywa z rodziny krzyżowych są bogate w glukozynolany i inne
biologicznie aktywne substancje roślinne. Ich spożycie zmniejsza
ryzyko raka i wielu innych chorób.

Dosyć ostry i cierpki smak warzyw kapustnych jest wywołany związkami siarki zwanymi glukozynolanami. Jednym z najbardziej znanym ze względu na swe właściwości przeciwutleniające i działanie przeciwnowotworowe jest sulforafan. W badaniach stwierdzono, że może on hamować wzrost komórek nowotworowych, jak również, że indukuje ich śmierć u pacjentów z białaczką.

Nasz instytut badawczy przeprowadził badania nad rakiem, wykorzystując kombinację ekstraktów z różnych warzyw krzyżowych m.in. kapusty, kalafiora, brokuły, również marchwi oraz innych związków pochodzenia roślinnego, jak: kwercetyna, resweratrol, kurkumina czy ekstrakt zielonej herbaty.

Powszechnie wiadomo, że czerniak jest bardzo agresywną odmianą nowotworu. W jednym z badań, z użyciem komórek czerniaka zaobserwowano, że synergia roślinnych mikroskładników odżywczych zdolna była hamować wzrost komórek nowotworowych o 80% już przy bardzo niskich stężeniach w wysokości 25μg/ml i to indukowało śmierć komórek raka (apoptozę). Ta kombinacja całkowicie zablokowała również enzymy macierzy metaloproteinazy (MMP), które ułatwiają przerzuty (metastazę) czerniaka i innych nowotworów na życiowo ważne narządy, takie jak: wątroba, płuca, kości i mózg. Więcej badań nad tą kombinacją mikroskładników odżywczych ukaże się już wkrótce.

Związki fitochemiczne w roślinach krzyżowych oprócz silnego działania przeciwnowotworowego badane są również pod kątem swych zalet w neuropatii cukrzycowej, chorobie Alzheimera, Parkinsona bądź też przy uszkodzeniach mózgu. Biorąc pod uwagę ich silne działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, wszystkie rośliny krzyżowe powinny stać się częścią naszej codziennej diecie.

 

 

Dr. Rath Koalicja Medycyna komórkowa Suplementy

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pliki cookies są wykorzystywane do realizacji usługi, tworzenia liczników, statystyk, monitorowania aktywności odwiedzających oraz zapewnienia jak największej wygody korzystania z serwisu.
Ok