• +48 606 695 009
  • Prosimy o kontakt:
  • pon.-pt. godz. 17:00 - 21:00
  • weekend godz. 09:00-20:00
Aktualności

Sprawdź najnowsze informacje o medycynie komórkowej.

Mięsaki to guzy nowotworowe rozwijające się w komórkach tkanki łącznej. Pierwotne nowotwory, które rozwijają się w miękkich tkankach łącznych, takich jak mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne i komórki tłuszczowe, są nazywane mięsakami tkanek miękkich. Mięsaki kostne rozwijają się z twardych tkanek łącznych, takich jak kości i chrząstki. Tkanka łączna występuje obficie wszędzie w organizmie, toteż mięsaki tkanek miękkich mogą pojawić się w dowolnym miejscu. Jednakże mięsaki tkanek miękkich są najczęściej zlokalizowane w ramionach i nogach, a następnie w narządach jamy brzusznej.

Chociaż istnieje ponad 50 rodzajów mięsaków, najbardziej powszechnymi mięsakami u dorosłych są tłuszczakomięsaki (pochodzące z tkanki tłuszczowej), włókniakomięsaki (pochodzące z fibroblastów, czyli komórek tworzących sieć kolagenową), chrzęstniakomięsaki (pochodzące z chrząstki) i mięsaki gładkokomórkowe (pochodzące z komórek mięśniowych). Włókniakomięsaki i tłuszczakomięsaki są najczęstszymi typami mięsaków u dorosłych i są przeważnie leczone chirurgicznie, z następującą po tym chemioterapią lub radioterapią. Jednakże nawet przy użyciu tych agresywnych metod, prawie połowa mięsaków u dorosłych jest odporna na takie terapie i rozprzestrzenia się na inne narządy. Jeśli rak zacznie się rozprzestrzeniać (przerzuty), to tylko 50% chorych na mięsaka może żyć dłużej niż 5 lat.

Rozprzestrzenianie się raka zależy od zdolności komórek nowotworowych do niszczenia otaczającej tkanki łącznej za pomocą enzymów metaloproteinaz macierzy (MMP). Działanie MMP zależy od obecności aminokwasu lizyny oraz specyficznych białek i hormonów wydzielanych przez otaczające komórki tkanki łącznej Substancje takie jak czynnik martwicy nowotworu (TNF-alfa) i czynnik wzrostu naskórka (EGF) oraz inne cytokiny kontrolują działanie enzymów MMP wydzielanych przez komórki nowotworowe. Dlatego też badaliśmy wpływ mikroskładników odżywczych na różne związki naturalne, które mają wpływ na enzymy MMP w różnych typach komórek mięsaka najczęściej atakujących dorosłych1. We wszystkich badanych liniach komórkowych kombinacja mikroskładników odżywczych zawierająca witaminę C, lizynę, prolinę, wyciąg z zielonej herbaty i inne składniki hamowała wydzielanie MMP. Porównywaliśmy również wpływ ekstraktu z zielonej herbaty i doksycykliny na hamowanie wydzielania MMP. Obie te substancje w równym stopniu hamowały wydzielanie MMP we wszystkich liniach komórkowych mięsaka, ale w przeciwieństwie do doksycykliny ekstrakt z zielonej herbaty nie był toksyczny dla komórek.Mięsaki są guzami nowotworowymi kości i miękkiej
tkanki łącznej, jak np. tkanki chrzęstnej, komórek mięśniowych
czy tłuszczowych. Mogą one wystąpić w dowolnym
miejscu organizmu. Mikroskładniki odżywcze mogą
być skuteczne w hamowaniu rozprzestrzeniania się
komórek mięsaków.

W innym badaniu ocenialiśmy wpływ kombinacji mikroskładników odżywczych na inny rodzaj enzymu, aktywatory plazminogenu typu urokinazy (u-PA), które biorą także udział w przerzutach2. W tym badaniu mikroskładniki odżywcze hamowały wydzielanie zarówno u-PA, jak i MMP oraz zwiększały wydzielanie inhibitorów MMP (TIMP-2) w komórkach włókniakomięsaka, chrzęstniakomięsaka, tłuszczakomięsaka i mięsaka gładkokomórkowego macicy.

Podwyższone poziomy enzymów MMP i u-PA są związane ze wzrostem guza, progresją raka i przerzutami — wszystko to obniża ogólną przeżywalność pacjentów z mięsakiem. Optymalne ilości synergistycznych mikroskładników odżywczych pomagają w utrzymaniu wytrzymałości i stabilności tkanki łącznej. Nasze wyniki pokazują, że mikroskładniki odżywcze zmniejszają wydzielanie enzymów MMP i u-PA we wszystkich liniach komórek mięsaka bez żadnych skutków ubocznych, co sugeruje ich możliwe zastosowanie w postępowaniu terapeutycznym.

 

 

 

Dr. Rath Koalicja Medycyna komórkowa Suplementy

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pliki cookies są wykorzystywane do realizacji usługi, tworzenia liczników, statystyk, monitorowania aktywności odwiedzających oraz zapewnienia jak największej wygody korzystania z serwisu.
Ok