• +48 606 695 009
  • Prosimy o kontakt:
  • pon.-pt. godz. 17:00 - 21:00
  • weekend godz. 09:00-20:00
Aktualności

Sprawdź najnowsze informacje o medycynie komórkowej.

Borelioza (inaczej: LD, Lyme disease, choroba z Lyme) jest najczęstszą chorobą wektorową w USA (około 30.000 przypadków rocznie) i w Europie (około 65.000-80.000 przypadków rocznie). Jednakże aktualne statystyki odzwierciedlają jedynie zgłoszone przypadki i rzeczywiste liczby mogą być nawet 5- 10 razy wyższe, ponieważ rozpoznanie tej choroby jest często błędne.

Choroba z Lyme przejawia się jako choroba zapalna, która może wpływać na wiele narządów w organizmie. W swojej wczesnej fazie (zlokalizowanej) wpływa głównie na skórę. W późniejszych stadiach (faza rozsiana i przewlekła) zapalenie rozprzestrzenia się do stawów, układu nerwowego i w mniejszym stopniu do serca, mięśni i innych narządów.

Zakażenie człowieka boreliozą rozpoczyna się od kleszczy, zewnętrznych owadów żywiących się krwią wysysaną z ludzi i zwierząt. Kleszcz zaraża się przez wsysanie bakterii z rodzaju Borrelia z zainfekowanego gospodarza (zwierzę, człowiek). Borrelia sp. występuje w trzech formach morfologicznych, które pozwalają jej na egzystowanie i przetrwanie w zmiennych i nawet wrogich środowiskach. Są to formy aktywne (czyli krętki) i formy utajone (czyli formy zaokrąglone i biofilm).

Istnieje powszechne przekonanie, że pacjenci leczeni antybiotykami we wczesnych stadiach boreliozy zdrowieją szybko i całkowicie oraz że późniejsze stadia chorobowe mogą być skutecznie leczone, chociaż powrót do zdrowia jest wolniejszy. Jednak w rzeczywistości, około 10-20% (a nawet do 50%) pacjentów stosujących odpowiednie leczenie antybiotykami jest zagrożonych znacznymi, utrzymującymi się lub nawracającymi objawami boreliozy, takimi jak bóle stawów i mięśni oraz zmęczenie. Objawy te mogą trwać przez wiele miesięcy lub nawet lat, pogarszając jakość życia pacjenta i zmniejszając szanse powodzenia kolejnych zabiegów. Długoterminowe leczenie antybiotykowe jest często związane z poważnymi skutkami ubocznymi i nie jest zalecane przez wielu lekarzy. Fakt, że zabiegi te nie chronią przed nawrotami choroby oznacza, że antybiotyki nie mogą skutecznie wyeliminować lub unieszkodliwić tych bakterii w organizmie.


Borelioza jest chorobą zakaźną, wywołaną przez krętki
z rodzaju Borrelia. Przenoszone są na człowieka podczas
ukąszenia kleszczy. Instytut Badawczy Medycyny
Komórkowej Dr Ratha dowodzi, iż określone mikroskładniki
odżywcze mogą wykazać wysoką skuteczność
przeciw krętkom Borrelia.

Poszukując skutecznej metody leczenia boreliozy testowaliśmy 45 naturalnych związków przeciw dwóm gatunkom Borrelia: Borrelia burgdorferi sensu stricto (patogen powoduje boreliozę w USA) i Borrelia garinii (patogen powodujący boreliozę w Europie), biorąc pod uwagę wszystkie ich formy morfologiczne. Wyniki wykazały, że wszystkie badane związki hamują wzrost bakterii krętków. Najbardziej skutecznymi substancjami, indukującymi śmierć ukrytych zaokrąglonych form Borrelia, były kwas cis-2-decenowy, kwas rozmarynowy, bajkalina, monolauryna, luteolina i kelp (jod). Pięć z tych związków, bajkalina, luteolina, monolauryna cis-2-decenowy i kelp (jod) może również zmniejszyć kolonie biofilmu tworzone przez Borrelia burgdorferi, chociaż tylko bajkalina i monolauryna może zmniejszyć tworzenie się biofilmu przez Borrelia garinii. Szczegóły dotyczące naszej pracy można znaleźć w naszej publikacji w Journal of Applied Microbiology 2015.

 

 

Dr. Rath Koalicja Medycyna komórkowa Suplementy

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pliki cookies są wykorzystywane do realizacji usługi, tworzenia liczników, statystyk, monitorowania aktywności odwiedzających oraz zapewnienia jak największej wygody korzystania z serwisu.
Ok