• +48 606 695 009
  • Prosimy o kontakt:
  • pon.-pt. godz. 17:00 - 21:00
  • weekend godz. 09:00-20:00
Aktualności

Sprawdź najnowsze informacje o medycynie komórkowej.

Mikroelementy takie jak witamina C, prolina i lizyna wspomagają i przyspieszają gojenie złamanych kości.
Szczególnie ważną rolę w tym procesie odgrywa stabilizacja kolagenu w kościach.

Złamania kości zaliczamy do jednych z najbardziej bolesnych urazów. Równocześnie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Każdy z nas jest narażony jest na ryzyko złamania, np.: podczas upadku, uprawiania sportu lub wypadku samochodowego. W przypadku osób z osteoporozą, nawet niegroźnie wyglądające upadki mogą prowadzić do złamań.

Do najczęstszych złamań należą złamania kości podudzia, które występują szczególnie u dorosłych i dzieci aktywnie uprawiających sport. Najczęściej odnotowywane złamanie dotyczy kości piszczelowej (łac.: Tibia), które zwykle goi się po 12-16 tygodniach. Jeśli jednak wystąpią komplikacje, które muszą być leczone silnymi środkami przeciwbólowymi, to proces leczenia może się znacznie wydłużyć.

Wbrew powszechnemu przekonaniu witamina D i wapń nie są jedynymi mikroskładnikami odżywczymi, które odgrywają ważną rolę we wspieraniu zdrowych kości. Najważniejszym składnikiem kości jest bowiem kolagen. Białko to tworzy rodzaj siatki, której stabilność zależy przede wszystkim od wystarczającej dostępności wielu mikroelementów. Do tego grona zaliczamy przede wszystkim: witaminę C, aminokwasy: lizynę i prolinę oraz inne mikroskładniki odżywcze, które przyczyniają się do produkcji kolagenu, który odpowiada za stabilność kości. Ponieważ organizm ludzki nie może sam produkować ani witaminy C ani lizyny, dlatego istnieje ryzyko niedoboru tych mikroelementów, w wyniku czego kości mogą stać się porowate i kruche.

kosci

W Instytucie Badawczym dr Ratha przeprowadziliśmy randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą z udziałem 131 pacjentów, u których doszło do złamania podudzia, a dokładnie do złamania kości piszczelowej (Tibia). Mianowicie, zbadaliśmy wpływ suplementu diety zawierającego określone mikroskładniki odżywcze wpływające na tworzenie się kolagenu na czas gojenia się złamania. Uczestnicy badania, w wieku od 15 do 75 lat, otrzymali albo suplement diety zawierający między innymi: witaminę C, lizynę, prolinę i witaminę B6, albo nieskuteczne placebo.

Stwierdziliśmy, że złamania w grupie przyjmującej suplement goiły się szybciej niż u pacjentów z placebo. W tej grupie gojenie złamania trwało trzy tygodnie dłużej niż w grupie przyjmującej mikroskładniki odżywcze. Ponadto u około 25% pacjentów z grupy suplementowanej mikroelementami wykazano całkowite wyleczenie złamania w ciągu 10 tygodni, podczas gdy wśród grupy placebo odnotowano to tylko u 14% osób. Ponadto u pacjentów otrzymujących suplement poprawiło się ogólne samopoczucie.

Nasze badania dowodzą, że zdrowy kolagen odgrywa niezwykle ważną rolę w gojeniu złamań kości. Konsekwentne stosowanie tej wiedzy nie tylko znacznie skróciłoby czas rekonwalescencji i dyskomfort milionów pacjentów, ale także zmniejszyłoby znaczną część kosztów związanych z leczeniem złamań.

Źródło:
*J. Jamdar, et al., Journal of Alternative and Com-plementary Medicine 2004, 10 (6): 915-916.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pliki cookies są wykorzystywane do realizacji usługi, tworzenia liczników, statystyk, monitorowania aktywności odwiedzających oraz zapewnienia jak największej wygody korzystania z serwisu.
Ok