• +48 606 695 009
  • Prosimy o kontakt:
  • pon.-pt. godz. 17:00 - 21:00
  • weekend godz. 09:00-20:00
Aktualności

Sprawdź najnowsze informacje o medycynie komórkowej.

Grypa jest chorobą wirusową, która co roku dotyka do 20% światowej populacji. Na półkuli północnej sezon grypowy rozpoczyna się zazwyczaj późną jesienią a swoje apogeum osiąga zimą. Na grypę może zachorować każdy. Szczególnie narażone są jednak osoby starsze, dzieci i osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Wirus grypy przenosi się w powietrzu – podczas kichania, kaszlu czy rozmowy – lub poprzez bezpośredni kontakt, np.: podczas podawania ręki. Wirus nieustannie mutuje i dlatego jest tak niebezpieczny. Prostymi i dobrymi środkami zapobiegawczymi jest częste mycie rąk i zdrowa dieta. Przed każdym sezonem grypowym mocno propagowane są szczepienia, przedstawiane jako najlepsza ochrona, co jest nieprawdą, ponieważ wirus grypy często mutuje i może się uodparniać na szczepionkę. W publikacji naukowej z 2018 r. w New England Journal of Medicine stwierdzono, że powszechnie stosowane szczepionka przeciwko grypie była skuteczna tylko w 10 % zachorowań przeciwko H3N2, głównemu szczepowi z sezonu grypowego 2017-20181. W Stanach Zjednoczonych, efektywność stosowanej szczepionki wynosi zazwyczaj od 32% do 35%.

Obecnie nie ma leków bez recepty, które byłyby skuteczne przeciw grypie. Niektóre leki, takie jak Tamiflu®, mogą zmniejszyć objawy grypopodobne o 1-2 dni, jeśli są przyjmowane w ciągu pierwszych 48 godzin po wystąpieniu objawów. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zmiany nastroju lub zachowania, halucynacje, a nawet różnych ataków.

Witamina C jest najpopularniejszym środkiem na grypę, ale inne substancje naturalne, takie jak ekstrakt z zielonej herbaty, N-acetylocysteina i selen również mają właściwości przeciwwirusowe, które są przydatne w walce z grypą. Naukowcy z Instytutu Badawczego dr Ratha badali te mikroelementy w połączeniu z aminokwasami: lizyną, proliną i argininą, między innymi w celu oceny ich skuteczności wobec wirusa grypy u ludzi.2 Wyniki wykazały, że badany skład mikroelementów był skuteczny wobec kluczowych mechanizmów infekcji wirusowej. I tak, zastosowana formuła  mikroskładników była w stanie:

  • zredukować rozprzestrzenianie się wirusów w komórkach o 82%;
  • zmniejszyć o 70% zdolności wirusa do zakażenia innych komórek poprzez zahamowanie tych samych mechanizmów, które blokuje Tamiflu®;
  • ustabilizować i wzmocnić tkankę łączną, ograniczając tym samym rozprzestrzenianie się wirusów w tkankach.

Ponadto naukowcy porównali skuteczność działania mieszanki różnych mikroelementów a działaniem samej pojedynczej witaminy C. Okazało się, że mieszanka mikroskładników odżywczych hamowała aktywność wirusów grypy o około 87%, podczas gdy sama witamina C uzyskała tylko 20%.

Ponadto kombinacja mikroelementów była skuteczna na wszystkich etapach zakażenia wirusowego (przed, w trakcie i po zakażeniu) co wskazuje na ogromny potencjał w naturalnym leczeniu tej choroby zakaźnej. Ponadto, zastosowana formuła mikroskładników odżywczych przeciwdziałała enzymatycznemu niszczeniu tkanki łącznej, stabilizując ją i tworząc w ten sposób skuteczną barierę przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Poza regularnym, dokładnym myciem rąk, odpowiedni suplement diety z optymalnie dobranymi mikroelementami jest zatem najskuteczniejszym środkiem przeciwko grypie.

Bibliografia:

  1. Paules CI, et al., N Engl J Med, 2018, 378(1):7-9
  2. Jariwalla RJ, et al., Biofactors, 2007, 31(1):1-15
Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pliki cookies są wykorzystywane do realizacji usługi, tworzenia liczników, statystyk, monitorowania aktywności odwiedzających oraz zapewnienia jak największej wygody korzystania z serwisu.
Ok